KOŠICE. Na diaľničnom privádzači pri Košiciach zomierajú ľudia. Na štvorprúdovej ceste vedúcej na Prešov pravidelne dochádza k nehodám. Výnimkou nie sú ani fatálne.
V úseku je povolená rýchlosť 130 kilometrov za hodinu, pomerne často však tadiaľ prebehujú obyvatelia okolitých chatových oblastí. Snažia sa prejsť na druhú stranu. V noci však nastáva problém, šoféri idúci vysokou rýchlosťou ich v tme nemusia vidieť.
Správca cesty, Národná diaľničná spoločnosť, dala na obe strany cesty plot v určitej dĺžke. Miestni ho však poškodzujú, aby cezeň mohli prejsť. Chodievajú k neďalekej studničke po vodu, prípadne hľadajú drevo či staré veci z niektorých opustených záhradiek. A tak pomedzi autá doslova kľučkujú.
Naposledy tam 10. marca pod kolesami nákladného auta zomrel 26-ročný chodec.
Čaká sa na tragédie?
Kompetentní, teda mesto Košice, blízke mestské časti Sídlisko Ťahanovce a Dargovských hrdinov, polícia i diaľničná spoločnosť neustále tvrdia, že sa snažia situáciu zlepšiť.
Diaľničiari pred dvomi rokmi žiadali zníženie rýchlosti zo 130 na 90 kilometrov za hodinu, čo však polícia odmietla.
„Vyzerá to tak, že stále tu niekto niečo povie, urobíme, vymyslíme riešenie, pomôžeme. Vždy po tragédii. Potom ako by sa na problém zabudlo a čakalo na ďalšieho zrazeného človeka. Veď len nedávno tam pod kolesami auta, ktoré navyše z miesta odišlo, zomrel muž,“ posťažoval sa Vojtech z neďalekej záhradkárskej osady.

Pevný múr, osvetlenie, nadchod
Starosta mestskej časti Dargovských hrdinov Dominik Babušík (nezávislý) povedal, že padol návrh na doplnenie verejného osvetlenia a zníženie rýchlosti.
Starosta Ťahanoviec Miloš Ihnát (nezávislý) zdôraznil, že absolvoval niekoľko stretnutí u diaľničiarov. Jedným z navrhovaných riešení bolo postaviť pevnú zábranu po celej dĺžke trasy rýchlostnej cesty. To stroskotalo na peniazoch.
Prednostka Miestneho úradu Mestskej časti Košice–Sídlisko Ťahanovce Beáta Zemková poznamenala, že žiadne opatrenia sa neurobili. Je presvedčená, že zníženie rýchlosti problém nevyrieši.
„Chýbajú financie na realizáciu opatrení. Nie je však vhodné spoliehať sa len na apel na občanov, aby si dávali pozor," skonštatovala. Dodala, že takýmto tragédiám sa dá zabrániť vybudovaním zábran, ochrannej steny, nadchodu alebo podchodu.

Mestská časť neustále upozorňuje diaľničnú spoločnosť na poškodenie plota. Z toho podľa Zemkovej taktiež vznikajú problémy, na mieste sa vytvárajú nelegálne skládky odpadu, čo mestská časť odstraňuje na vlastné náklady.
„Bez pevného múra sa situácia nezmení. Spoločné rokovania prinášajú len teoretické návrhy, mesto bolo požiadané o realizáciu verejného osvetlenia, no mesto poskytuje súčinnosť len pri upratovaní,“ upozornila prednostka.
Na otázku, ako a kto má teda zabrániť prechodu ľudí cez štvorprúdovku, odvetila, že by tadiaľ nemali chodiť vôbec.
„Nemajú tam čo hľadať, idú na vlastnú zodpovednosť a riziko. Nahlasovať ich môžu vodiči polícii, ale tá to reálne nemá možnosť dostatočne monitorovať, možno by pomohli aj kamery,“ uzavrela Zemková.

Polícia rýchlosť nezníži
Polícia tvrdí, že vlani boli v úseku tri dopravné nehody, pri ktorých sa ťažko zranil jeden chodec a ľahko jeden vodič. V roku 2025 to bola jedna smrteľná nehoda.
Košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová uviedla, že na miesto chodia hliadkovať. Polícia podľa nej vyzvala správcu komunikácie na osadenie stredových zábran, ktoré by maximálne zabraňovali ich prekonaniu nedisciplinovanými chodcami.
„Nesúhlasíme však s úvahami správcu komunikácie, že na tejto ceste po zmenení kategórie z R4 na cestu I/20 by mala byť automaticky znížená rýchlosť zo 130 na 90 kilometrov za hodinu. Technické parametre cesty sa nijako nezmenili. Vodičom odporúčame, aby sa počas jazdy plne venovali vedeniu vozidla a sledovali situáciu,“ dodala Mésarová.

Diaľničiari: Zhustili sme reflexné prvky
Z Národnej diaľničnej spoločnosti informovali, že urobili opatrenia, ktoré majú znižovať riziko nehôd.
„Ide o zhustenie reflexných prvkov na bezpečnostných zvodidlách a vyvesenie trojuholníkových tabuliek na oplotení, upozorňujúce na nebezpečenstvo kolízie chodca s motorovým vozidlom. Opravujeme poškodené oplotenie, ide o odhadovaný náklad v hodnote 10 - 15-tisíc eur ročne,“ tvrdí správca cesty.
Apeluje na obyvateľov lokality, aby sa riadili dopravným značením, taktiež na motoristov, aby boli na tomto úseku obozretní.
O vyjadrenie sme požiadali aj mesto, zatiaľ nereagovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári